Bu sayfayı oylayın   Temalar: #  


Anasayfa BilişimLife Forum BilişimLife Linux BilişimLife Sözlük Dosyalar / Araçlar Gelişmiş Arama

Menü

Anasayfa

Makaleler

Forum

Haberler

Hakkımızda

Kadromuz

İletişim

Site Haritası


Anket

Hangi sanallaştırma teknolojisini tercih ediyorsunuz?

   Apple Parallels  (16)
   Hyper-V  (26)
   Oracle VirtualBox  (77)
   Qemu  (13)
   VMware  (173)
Toplam Oy: 305Hareketli Duvar Kağıdı Kullanalım

    BilisimLife Linux Platformu
      
Dağıtım Özellikleri
              Hareketli Duvar Kağıdı Kullanalım


Duvar kağıdı olmadan masaüstümüz ne olurdu kim bilir? İyi bir duvar kağıdı hem insanın göz zevkine hitap eder, hem de masaüstünüzün size ait olduğuna bir kanıt daha sunar. Starter sürümünde duvar kağıdı değiştirmeye bile izin vermeyen bir sistemin aksine, Linux’da duvar kağıdı yönünden inanılmaz özgürsünüz :).

Bu yazımızda KDE’de bulunan Wallpaper Clock plasma eklentisiyle masaüstümüzde saate ve tarihe bakabileceğimiz bir duvar kağıdını nasıl hazırlayabileceğimizi, kısaca duvar saatlerini nasıl elde edeceğimizi bulabilirsiniz.

İlk olarak Wallpaper Clock plasma eklentisini kuruyoruz. Programcıkların kilidini açarak, Panel Araç Kutusu’ndan “Programcık Ekle” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen bu ekrandan “Yeni Programcıklar İndir” diyerek “Yeni Plasma Gereçleri İndir” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza gelen Yeni Ögeler Al ekranında “Wallpaper Clock” olarak aratıyoruz. Muhtemelen bir tane seçenek gelecektir karşımıza. Wallpaper Clock ögesinin yanında bulunan “Yükle” düğmesine tıklayarak plasma eklentimizi kuruyoruz.

Plasma eklentimizi bu şekilde kurduk. Şimdi, duvar kağıdımızı ayarlayacağız. Masaüstü tipinizi Dizin görünümü olarak kullanıyorsanız, masaüstünüze sağ tıklayarak “Dizin Görünümü Eylemi Ayarları” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer masaüstü tipinizi Masaüstü olarak kullanıyorsanız, masaüstünüze sağ tıklayarak “Masaüstü Eylemi Ayarları” seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza gelen Masaüstü Ayarları penceresinden Duvar Kağıdı bölümüne gelerek Tip seçeneğini Wallpaper Clock olarak seçiyoruz. Eğer indirdiğiniz bir Wallpaper Clock duvar kağıdı varsa “Aç” diyerek indirmiş olduğumuz WCZ uzantılı dosyayı seçiyoruz. Yeni bir duvar kağıdı indirecekseniz, indirmiş olduğunuz ya da daha önceden bulunan bir Wallpaper Clock duvar kağıdınız yoksa “Yeni Duvar Kağıtları Al” seçeneğine tıklayın. Karşınıza Vladstudio Saatli Duvar Kağıdı Galerisi açılacak. Ekrandan beğendiğiniz duvar kağıdının üzerine tıklayınız. Seçmiş olduğunuz duvar kağıdının size uygun boyutunun üzerine tıklayarak, duvar kağıdını kurabilirsiniz.

Duvar kağıdınız kurulduktan sonra, açık olan pencerenin “Kapat” seçeneğine tıklayarak kapatabilir ve yüklemiş olduğunuz duvar kağıdını bilgisayarınızın masaüstüne uygulayabilirsiniz.

Eğer “Yeni Duvar Kağıdı Al” seçeneğini kullanmadan doğrudan bilgisayarınıza bir duvar kağıdı indirmek istiyorsanız Vladstudio adresini ziyaret edebilirsiniz.

Not: “Yeni Duvar Kağıdı Al” seçeneğinde bulunan duvar kağıtları ile Vladstudio adresinde bulunan duvar kağıtları arasında bir fark yoktur   .

Bu duvar kağıtları arasında hoşunuza giden, zevklerinize uygun bir duvar kağıdı yoksa ya da kendi beğendiğiniz sade bir duvar kağıdını saatli duvar kağıdı yapmak isterseniz Vladstudio’nun Kendi Saatli Duvar Kağıdını Oluştur hizmetini kullanabilirsiniz.

Ertan GÜVEN
Ekleyen: Eguven |  Tarih: 18.8.2011 | Okunma: 2683


Yorumlar

Yorum gönderebilmek için üye olmalısınız.Üyelik

 

Kullanıcı:  

  Şifre:  

  Hatırla:  

   

Üye olmak istiyorum!
Şifremi unuttum!  

Toplam İçerik

 »  Haberler

299

 »  Dosyalar

119

 »  Makaleler

181

 »  Linux Platform

37

 »  Sözlük Platform

427

 »  Videolar

32

 »  Resimler

65

 »  Forum Konuları

1232

 »  Forum Mesajları

794


Copyright

Copyright BilişimLife 2011-2015
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.