Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows 7'yi Türkçe Yapma 6481364813 okunma

05.11.2018

Windows

Rserit

Windows'un eski sürümlerinde dil paketleri çıkartılıp Microsoft üzerinde yayınlanırdı. Download Center üzerinden indirilir ve kurulurdu. Ancak Windows 7'de bu kadar uğraşmaya gerek yok. Internetiniz varsa Windows 7'de pek sorununuz bulunmaz. Bu alanda da Windows 7'yi Windows Update alanından kolayca Türkçeleştirme yapabiliriz.

Ingilizce kullanılan Windows 7'yi bir kaç adımda Türkçe yapabilirsiniz. Bunun için yapmamız gereken ilk şey Windows Update kısmına bir güncelleme seçeceğiz. Microsoft çoğu dil paketinin güncellemesini Windows 7 çıktığından beri yayınlamış durumdadır. Yapmamız gereken şey oradaki paketi seçip, kurulmasını beklemek ve dil ayarlarından da Türkçeyi seçmek olacaktır.

Öncelikle Windows Update kısmına girelim.Windows Update kısmı eğer ki kırmızıysa bize bir uyarı verecektir. Bu uyarı güncelleştirmeleri denetlemediği içindir. Yapacağımız şey check diyerek kontrol etmesini sağlamak. Denetim sağlandığında turuncuya dönüşür. Turuncu renk olduğunda güncellemelerin hazır olduğunu gösterir. Şimdi karşımza iki seçenek çıkıyor.

1. x important updates are available: X sayısı kadar önemli güncelleştirmenizin olduğunu gösterir. Burada Windows 7'nin önemli güncelleştirmeleri bulunur.
2. x optional updates are available: X sayısı kadar isteğe bağlı güncelleştirmeniz olduğunu gösteririr. Eğer ki Türkçe dil paketini kuracaksak buraya tıklamamız gerekiyor. Ki zaten fark etmiyor, her iki seçenek de aynı pencereye gelecektir.

Kısayoldan gitmek için 2. seçeneğe tıklayalım.Isteğe bağlı güncelleştirmede dil paketleri görüntüleniyor. Buradan Türkçe dil paketini seçelim (Turkish Language Pack). Eğer istiyorsak "important" kısmına tıklayarak önemli olan güncelleştirmeleri de görüntüleyebiliriz. Onları da seçerek güncelleştirmeleri yapabiliriz. Türkçe dil paketini seçtiysek OK diyelim.Güncelleştirmeyi seçtik, şimdi install updates diyerek güncelleştirmelerin kurulmasını bekleyelim.Güncelleştirmeler kuruluyor.Güncelleştirme içerisinde seçtiğimiz dil paketine sıra gelmiş ve kuruluyor.Güncelleştirmeler kurulunca yapmamız gereken başlat menüsüne girip Control Panel'e girmemiz olacaktır. Girelim.Control Panel penceresinde Clock, Language, and Region kısmında Change display language'ye tıklayalım.Karşımıza küçük bir pencerede Keyboard and Languages sekmesi gelecektir. Bu sekmede "Choose a display language" kısmından Türkçe'yi seçelim. Buradan kurduğumuz dilleri seçebiliriz. Varsayılan olarak English gözükecektir. Dil paketi kurulduğunda Türkçe'de o listede yer alacaktır. Türkçe'yi seçelim ve OK diyelim.

Ardından karşımıza yine küçük bir pencere çıkıyor. Burada seçtiğimiz dilin etkin olması için oturumun kapatılması gerektiğini belirtiyor. Bu ekranda Log off now diyelim.Oturumun kapatılıp, açtığınızda artık sistem dilinin %80-85 oranında Türkçe olduğunu göreceksiniz. Bazı eksiklikler bulunuyor. Örneğin başlangıçta hala Welcome yazmakta, hoş geldiniz yazmıyor.

Ancak sistem dili Türkçe. Rahatça sisteminizi Türkçe kullanabilirsiniz.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN