Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

VMware Tools Kurulumu 1263912639 okunma

05.11.2018

Sanallaştırma

Rserit

VMware ürünlerini kullanıyorsak, WMware Tools sizlere çok yardımcı olacaktır. Çünkü bu uygulamayla sanal makineyle fiziksel makine arasında pek bir bağ kalmıyor. Bununla beraber ayrı bir güç getiriyor. VMware üzerinde oluşturduğumuz sanal makinenin içine girdiğimizde CTRL+ALT yaparak dışarı çıkabiliyoruz. Ancak bu aracı kurduğumuzda gerek kalmayacak, fare imlecinden her şey anlaşılacak. Kurulumu da oldukça basit. Bu aracı harici olarak indirmenize gerek yoktur. VMware ürünlerini kurduğunuzda (En basitinden Workstation veya Server Console) içerisinde dahili olarak geliyor.

Aracın kurulumunda sanal makinenin açık olması gerekmektedir. Ister Linux sistemleri, ister Windows sistemleri olsun, tüm sistemler üzerinde kurulabiliyor. Hepsi için ayrı olarak paketlenmiş. Seçim gibi durumlar da söz konusu değil, kendisi sanal makine işletim sisteminin ne olduğunu algılıyor, öyle kuruluma başlatıyor. Yani kod ile bir uğraş yok.

Kurulumunu yaparsak, önce WMware'u açıyoruz (WMware Server Console üzerinden anlatım yapmaktayım). Ardından sanal makinemizi çalıştırıyoruz. Makine açıldıktan sonra VM menüsünden "Install VMware Tools..." seçeneğine tıklıyoruz.Tıkladıktan sonra karşımıza bir pencere çıkacaktır. Paket hakkında ufak bir bilgi veriyor. Install butonuna tıklayalım.Otomatik olarak sanal makine içerisine dahil oluyor ve kuruluma başlıyor.Ilerlemek için next diyelim.Burada bize kurulum türünü seçmemizi istiyor. Benim önerdiğim "Complate" olacaktır. Çünkü her şey içerisinde. Custom'a tıklayarak özel kurulum da yapabiliriz ancak Complate dediğimizde bizim açımızdan eksiksiz bir araç kurmuş olacağız.Şimdi ise Install butonuna tıklayalım.Program güzel bir şekilde kurulmakta. Aşağıdan da gördüğümüz üzere kayıt defterine ayarları yazıldığını söylüyor.Ve nihayet kurulumu tamamlıyor. Finish diyerek kurulumu tamamlayalım.VMware Tools efektlerinin geçerli olabilmesi için sistemimizi yeniden başlatmamızı istiyor. Böylece bu araçtan faydalanabileceğiz. Bunun için aşağıdaki seçeğe Yes dememiz gerekiyor.Sistem yeniden başladığında farkı göreceksiniz. Fareyle olan uyum, görüntü ve diğer unsurları da göz önüne alırsak güzel bir araç olduğuna kanât getirebiliriz. VMware ürünlerini kullanan bir kişi mutlaka bu aracı kurar. Her yeni sürümde daha da iyi olduğunu rahatlıkla da söyleyebiliriz.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN