Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows 7 Program Uyumluluğu 1022610226 okunma

02.11.2018

Windows

Rserit

Windows XP veya Vista'dan Windows 7'ye geçtiğimizde çeşitli uygulamalar Windows 7 üzerinde çalışmayabilirdi. Ama Microsoft bunu düşünerek bir mod geliştirdi. O da şu ki, program hangi sistem üzerinde çalışabiliyorsa Windows 7 bunu algılıyor ve o sistemin modunda çalışıyor. Ayrıca ek seçeneklerden "bu sistemde çalışıyordu" demeniz de mümkün. XP için uyarlanmış bir çok oyunu bu modda açabilmek mümkündür. Windows 7'de yalnızca XP modunun olduğunu zannedenler yanılgı içindeler.

Önerilen ayarlar veya sorun giderme programı şıklarıyla bizlere destek veren bir moddan bahsedeceğim. Microsoft bu modu geçmiş sistemleri için tasarlamış. Böylelikle bir iki uygulama için geçmiş sistemlere dönülmeyecek. Windows 7'yi yaymak için çaba sarf edilmiş anlayacağınız (XP'yi öldürme planının bir parçası). Windows bu modu güncelleştirmelerle geliştiriyor. Güncel haliyle daha da gelişmiş oluyor.

Gel gelelim Program Uyumluluğu modunun faydalarına...

Windows 7'nin çalıştırmadığı uygulamayı veya oyunun üstüne sağ tıklayalım ve "Uygumluluk sorunu giderme" diyelim.

Ilk seçenek önerilen ayarlar. Genellikle ilk seçenek seçilir, eğer ki önerilen ayarlar olmazsa ikinci seçeneğe zaten geçeriz. Önerilen ayarlar seçeneği, uygulamanın hangi modda çalışabileceğini bulur ve o modu otomatik seçer. Ek bir seçeneğe gerek kalmadan programı başlatabiliyorsunuz.

Bana bu oyunun Windows XP SP2 üzerinde çalışabildiğini bildiriyor. Bu oyunun başlangıçta Windows XP SP2 üzerinde geliştirildiğinin de anlamı diyebiliriz. Önerilen ayar bu sistemi seçti, bize kalan "Programı başlat" demektir.

Denedim ve gerçekten çalıştırmayan oyunu çalıştırdı. Ancak ya sizin uygulamanızı açmazsa? Işte burada ek seçenekler giriyor. Açmadığında veya açtığında aşağıdaki gibi pencere geliyor. Eğer çalıştırdıysa "Evet, çalıştırdı" diyerek o sistem üzerinde kaydedebilirsiniz. Eğer çalıştırmadıysa "Hayır, farklı ayarlar dene" diyerek ek olarak farklı sistem seçebiliyoruz. Eğer ki hiçbirisi olmuyorsa "Hayır, bu sorunu Microsoft'a bildir" diyerek çevrimiçi çözüm arayabiliriz.

Ek seçenekler neler peki? Bize neler sunduğunu görmek için "Hayır, farklı ayarlar dene" diyoruz. Dedikten sonra bize bir çok seçenek sunuyor bu mod.
Seçenekler şöyle:
Program eski Windows'un eski sürümlerinde çalışıyordu ancak şimdi yüklenmiyor veya çalışmıyor: Programın çalışacağı sistemi siz belirlersiniz.
Program açılıyor ancak düzgün görüntülenmiyor: Video kartı sorununuzu çözebilir veya görüntü problemiyle ilgili problemi çözmede yardımcı olur.
Program için başka izinler gerekiyor: Windows 7'yi "users" grubundaki izinlerle kullanabilirsiniz. Bunun için "administrator" izini gerekebilir. Bunun için yardımcı olabilen bir seçenek.
Sorunum listede yok: Haricindeki çözüm yollarını belirler.

Dört seçenekten hangisi bize uyuyorsa onu seçip ileri dememiz gerekir. Örnek ile ben en baştakini seçtim. Çünkü bu oyun Windows XP'de çalışıyordu; Windows 7'de çalışmaz oldu. En baştaki tam bana göre bir seçenek. Sizin seçeneğini neyse onu seçip ileri demeniz gerekiyor.

En baştaki seçeneği seçtimiğimi söylemiştim. Bunun için bana ayrı seçenekler getirdi. Bana "Hangi Windows sürümünde çalışıyor?" diyor. En eski Windows sürümleri dahi bulunuyor. XP üzerinde çalıştığını söylemiştim. Eğer ki SP2'de çalışmadıysa SP3'ü deniyorum ve ileri diyorum.

Uygulamanın çalıştığı sistemi seçtim ve bu sistem modunda çalışacağını bildiriyor. Programı başlat diyerek deneyebiliriz.

"Uygulamam çalışıyor ancak düzgün görüntülenmiyor" problemi de yaşayabilirdim. Onun için yaşıyorum sayıyorum ve o seçeneği seçiyorum.

Baştankinde olduğu gibi burada da bana sorunun seçeneklerini belirtiyor. Hangisi bize uyarsa onu seçmemiz gerek. Oyunlar kesik kesik de görüntüleniyor olabilir. Örnek ile ben "Program şeffaflığı gerektiği gibi görüntülenmiyor" dedim. Bana "Görüntü temalarını devre dışı bırak" çözümünü sundu. Bu yüzden olabileceğini söylüyor. Çözümü uygulayalım ve programı başlatalım (otomatik kendisi de yapabiliyor, programı başlat denildiğinde).

Görüldüğü gibi bir çok seçenekler içerisinden seçim yapıyoruz. Uyum sorununu güzel çözdüğünü görmekteyiz. Muhasebecilerin genellikle bu konuda sıkıntısı oluyordu. Muhasebe yazılımları XP için uyarlanıyordu veyahut Vista içindi. Bu mod ile hem yeniliklerden yararlanılıyor hemde daha iyi bir çözüm yoluyla daha iyi bir sistem kullanabiliyoruz.

Bir sorun için farklı sistemlere geçmemenin devri geldi ve geçmekte. Artık sizler de bu uygulamaları uygulayarak uyumluluk sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN