Bu sayfayı oylayın   Temalar: #  


Anasayfa BilişimLife Forum BilişimLife Linux BilişimLife Sözlük Dosyalar / Araçlar Gelişmiş Arama

Menü

Anasayfa

Makaleler

Forum

Haberler

Hakkımızda

Kadromuz

İletişim

Site Haritası


Anket

Hangi sanallaştırma teknolojisini tercih ediyorsunuz?

   Apple Parallels  (16)
   Hyper-V  (26)
   Oracle VirtualBox  (77)
   Qemu  (13)
   VMware  (173)
Toplam Oy: 305SQL Server 2008'e Giriş ve Tablo Oluşturma

    SQL Server
              SQL Server 2008'e Giriş ve Tablo Oluşturma


Sql server  ile verileri işleyebilir, verileri inceleyip yeni uygulamalar yeni çözümlemeler yapıp terabyte boyutundaki  veritabanlarınları  yönetebilir ve depolayabilirsiniz.Bilindiği gibi her veritabanın bir şeması bir tablosu vardır. Sql server ile tablo nasıl yapılır görelim.
Sql server 2008 R2  veritabanı programlama programını  microsoft’un sitesinden indirip kuruyoruz.Express olanını kurmanız yeterli.Kurulum biraz sıkıntılı olabilir eğer sorun yaşayan olursa  daha sonra bilgi verebilirim.

Sql server 2008 üzerinde örnek bir tablo oluşturalım. Öncelikle uygulamayı açın.Database üzerinde sağ tuş yapın ve New Database'e tıklayın.Buradan yapacağımız ilk iş, yeni bir veri tabanı oluşturmak olacaktır. Ardından oluşturulan veri tabanına, yeni bir tablo eklemek gelir.

Database name metin kutusuna veri tabanı ismini giriyoruz. Ardından Owner (kullanıcı) kısmına tıklarak, varsayılan kullanıcıyı seçiyoruz. Yukarıdaki resimde tablo olduğu gösteriliyor. Ancak onlar, yeni oluşturduklarımıza dahil değil, onları şu an oluşturmadım. Birazdan yenisini oluşturunca içinin boş olduğunu ve onların olmayacağını göreceksiniz -ki yeni oluşturanlar için o tablolar orada olmayacaktır-.

Buradan kullanıcımızı seçerek ok diyoruz. Ardından yine ok diyerek veri tabanımız oluşmuş oluyor.


 

Burada da oluşturduğumuz veri tabanımız gözüküyor.Tabi şuan hiçbir şey yapmadığımız için içi boş gözüküyor.Hiçbir uygulama gözükmüyor.Varsayılanlar var.

 

Şuan veri tabanımıza yeni bir tablo oluşturalım. Veri tabanı içinde varsayınlan olarak buluna tables kısmına sağ tıklayıp new table deyip, ok diyoruz. Bu şekilde tablo sağ tarafa otamatik olarak yerleşiyor.

Ancak, işin en önemli kısmına gelirsek,.tablonuzda kolon adı ,veri tipi ve allow nulls var (aşağıdaki resimdeki gibi).


Örneğin bir foruma üyelik bilgilerimizi verelim ve bizden ad, soyad, yaş, telefon, mail, adres bilgilerimizi istesinler. Biz bunu veritabanımıza uygulayalım.Sırasıyla kolon isimlerini, veri tiplerini girip, zorunlu olup olmadığını belirten allow nullsları belirleyelim.Tik attığımız kısımlar zorunlu olmayan, tık atmadığımz kısımlarda zorunlu olan kısımlar. Kendime göre ayırt ettim, siz tabi daha farklı yapabilirsiniz.Veri tiplerine gelecek olursak, csharp gibi string ve char ayrımı yok, her şey char. Bir de unutmadan, nchar var burada. Bu uluslar arası demek. Yani, dünyanın herhangi bir yerindeki bir insanın kayıt olması gibi. int tipi yine var. Ben, int olarak seçtim isterseniz farklı olarak seçebilirsiniz.Farz edelim ki iki tane aynı isimli kullanıcı sitenize yorum yaptı, bunu nasıl ayırt edecez? Kolon kısmımıza id adında int tipinde bir kayıt oluşturacağız. id seçili iken identity spectifaction'ın altında yer alan (is identity) kısmını yes yapıyoruz ve tablomuzu kaydediyoruz. Peki tabloyu oluşturdu,.veri girişi nasıl yapabiliriz? Şimdi onu görelim.


Tablomuzun üstüne sağ tıklayıp, Edit Top 200 Rows diyerek veri girişi tapabiliriz. Eğer isterseniz de Design kısmında tekrardan tabloyu düzeltebiliriz.

Bu makalemde ufak bir giriş ve veri tabanı üzerinde tablo oluşturmayı göstermiş oldum. Umarım anlaşılır olmuştur.

Ümit ŞEREFEkleyen: Ümit |  Tarih: 09.05.2012 | Okunma: 13118
Yorumlar

Yorum gönderebilmek için üye olmalısınız.

  Yazan: hilmi

28.08.2012 20:15:59

  ellerine sağlık çok güzel bilgi

  Yazan: Furkan

14.05.2012 14:53:59

  Eline sağlık Ümit, güzel bir başlangıç olmuş.

  Yazan: Enes

09.05.2012 22:30:15

  Eline sağlık. Okuduğum kadarıyla terimler fazla. Biraz daha açık olsaydı daha iyiydi aslında (yanlış anlaşılmasın).

  Yazan: Onur

09.05.2012 22:28:52

  Eline sağlık Ümit. Sanırım bu sayfada görmüş olduğum ilk veri tabanı makalesi :)

  Yazan: Rserit

09.05.2012 22:24:20

  Eline sağlık Ümit, güzel bir giriş olmuş.Üyelik

 

Kullanıcı:  

  Şifre:  

  Hatırla:  

   

Üye olmak istiyorum!
Şifremi unuttum!  

Toplam İçerik

 »  Haberler

299

 »  Dosyalar

119

 »  Makaleler

181

 »  Linux Platform

37

 »  Sözlük Platform

427

 »  Videolar

32

 »  Resimler

65

 »  Forum Konuları

1232

 »  Forum Mesajları

794


Copyright

Copyright BilişimLife 2011-2015
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.