Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Linux Mint Dağıtımı 87628762 okunma

05.11.2018

Linux Distro

Rserit

Ubuntu'ya dayalı bir dağıtım olan Linux Mint, ilk kez 2006'da Irlanda'da yaşayan Fransız doğumlu bir BT uzmanı Clement Lefebvre tarafından geliştirilmeye başlandı. Başlangıçta yeni Linux kullanıcılarına yardım, ipucu ve dokümantasyon sağlamayı amaçlayan bir Linux web sitesi tutan yazar, genel olarak daha teknik, ana ürünlere ilişkin birçok kullanılabilirlik dezavantajlarını giderecek bir Linux dağıtımı potansiyelini gördü. Web sitesinde ziyaretçilerin geri bildirimlerini talep ettikten sonra bugün birçok kişinin "gelişmiş Ubuntu" ya da "Ubuntu doğru olanı" olarak nitelendirdiklerini yapmaya başladı.

Ancak Linux Mint sadece yeni bir uygulama kümesine ve güncellenmiş bir masaüstü temasına sahip Ubuntu değildir. Geliştiricileri başlangıcından bu yana, geliştirilmiş kullanılabilirlik için çeşitli grafik "mint" (nane anlamına gelir) araçları eklemekteydi, onlar: mintDesktop - masaüstü ortamını yapılandırmak için yardımcı bir program, mintMenu - daha kolay navigasyon için yeni ve zarif bir menü yapısı, kullanımı kolay bir yazılım yükleyici olan mintInstall ve mintUpdate - sadece birkaç daha önemli olanlardan söz etmek için diğer pek çok araç ve yüzlerce ek iyileştirme arasında bir yazılım güncelleyici içerir. Proje ayrıca kendi resimlerini de tasarlar. Kullanım kolaylığı açısından Mint'in şöhreti, potansiyel yasal tehditler nedeniyle genellikle daha büyük dağıtımlardan yoksun olan patentli ve patent mühimmatlı multimedya kodeklerinin eklenmesi ile daha da geliştirildi. Belki de Linux Mint'in en iyi özelliklerinden biri, geliştiricilerin kullanıcıları dinlemesi ve iyi önerileri uygulamada hızlı olmasıdır.Linux Mint ücretsiz indirilebilir halde proje, bağışlardan, reklamcılıktan ve profesyonel destek servislerinden gelir elde ediyor. Sabit bir yayınlanma takvimine veya planlanan özelliklerin bir listesine sahip değildir, ancak her Ubuntu uzun vadeli destek sürümünden birkaç hafta sonra Linux Mint'in yeni bir sürümünü bekleyebilirsiniz. Proje, MATE'in ve Tarçın masaüstlerini içeren iki "Main" sürümün yanında, KDE ve Xfce de dahil olmak üzere alternatif masaüstleri ile sürümler oluşturuyor. Bu sürümler genellikle iki "Main" sürümden birkaç hafta sonra tamamlanır ve bazen "nane" araçlar ve projenin amiral gemisi ürünlerinde bulunan diğer özellikleri kaçırabilir. Mint serisinin bir başka varyantı da Debian kullanıcı kararlılığını temel alan Debian sürümüdür. Linux Mint'in Debian sürümü, çok kararlı bir taban sağlar; masaüstü paketleri ise Mint'in "Main" sürümlerinden daha hızlı güncellenir. Linux Mint yazılım özgürlüğü ilkelerine bağlı değildir ve güvenlik önerileri yayımlamaz.

Artıları:
Şirket içinde geliştirilmiş "mint" araçların mükemmel bir şekilde toplanması, yüzlerce kullanıcı dostu geliştirmeler, kullanıcıların önerilerine açık multimedya kodekleri dahil edilmesi
Eksileri: Alternatif "topluluk" sürümleri her zaman son özellikleri içermez, proje güvenlik önerileri yayımlamaz
Yazılım paketi yönetimi: DEB paketlerini kullanarak mintInstall ile Advanced Package Tool (APT) kullanımı (Ubuntu depolarıyla uyumlu)
Mevcut sürümler: "Main" sürümü (MATE ve Cinnamon ile), "Community" (KDE ve Xfce ile birlikte), Linux Mint "Debian" versiyonu (MATE veya Cinnamon ile birlikte)
Olası alternatifler: Ubuntu, elementary OS, Zorin OS, Lubuntu, Xubuntu, Peppermint OS

Ilgili diğer makale: Linux Mint 16 Mate Incelemesi

Kaynak: Distrowatch, Linux Mint

BİR YORUM YAZIN