Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Linux'ta Hosts Dosyasını Düzenlemek 31823182 okunma

05.11.2018

Linux Dünyası

Rserit

Linux sistemleri üzerinde hosts dosyasını düzenlemek için en kolay yöntem termianl (konsol) yardımıyla düzeltmedir. Konsol üzerinde nano ile hosts dosyasını düzenleyebiliriz. Bu oldukça kolay.

Hosts dosyası bizlerin ağ ayarlarında küçük değişiklikler yapmamızı sağlayan, varsayılan olarak içerisinde localhost adresi bulunduran bir dosyadır. Içerisindeki her şeyi silip kaydetsek dahi bir şey olmaz. Girilmesi yasaklanmış web sayfalarının sabit ip'lerini buraya girdiğimizde rahatlıkla bağlanabiliriz.

Ilk adım olarak terminal'i açalım.
Ardından kök dizinde bulunan etc klasörünün içerisine girelim. Bunun için cd /etc komutunu kullanmanız yeterlidir.Şimdi sudo nano hosts komutunu verelim. Bu komut yönetici olarak nano uygulamasıyla hosts dosyasını açmamızı sağlar.Görüldüğü gibi loopback adresimiz burada yazılı. Bilirsiniz daha önceden Twitter yasaklanmıştı. Twitter ise sabit ip adreslerini yayınladı. Bu adresler yardımıyla rahatlıkla girebiliriz. Diyelim ki yeniden yasaklandı. Hosts dosyasına ip adresini yazıyorum.Yazdıktan sonra alttaki parametrelerden yararlanıyorum. CTRL+O'ya bastığınızda bu yazılanlarık kaydedecek. Enter ile de üzerine yazdırdığınızda hosts dosyasını kaydetmiş olursunuz.Görüleceği üzere oldukça basit. Aslında konu başlığını Nano ile konsol üzerinden dosya düzenlemek olarak girsem hiç sırıtmazdı. Yaptığımız işlem de bu.

Konu hakkındaki sorularınızı BilişimLife Forum içerisinde Yazılım Desteği kategorisine başlık açarak bildirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN