Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Exchange Server 2003 Standart ve Enterprise 44154415 okunma

05.11.2018

Exchange Server

Rserit

Standart sürüm, küçük ve orta ölçekli kurumlar ile bu kurumların şubelerinin iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu sürümde en fazla iki depolama grubu oluşturulabilir. Bu depolama gruplarından biri kurtarma depolama grubu olarak adlandırılır ve veritabanının başına bir iş geldiğinde bilgilerin kurtarılması için kullanılır. Her depolama grubu kapasitesi 16 GB olan en fazla iki veritabanın kullanımına olanak tanır. Standart sürüm Windows Kümeleme desteğini ve X.400 bağlayıcılarını bünyesinde bulundurmamaktadır.

Enterprise sürüm ise genellikle büyük kurumların tercih ettikleri, bünyesinde 4 depolama grubunu ve her depolama grubunda 5 veritabanını, Windows Kümeleme desteğini ve X.400 bağlayıcılarını barındıran Exchange Server sürümüdür

Daha iyi anlamanız için aşağıya tablo koydum. Bir göz atın derim.

Exchange Server 2003 Sürümü

Standart Edition

Enterprise Edition

Depolama Grubu

1

4

Her bir depolama birimi için oluşturulabilecek veritabanı

2

5

Max. Veritabanı sınırı

16GB (SP2 ile 75GB)

16TB (Donanımla sınırlı)

Exchange Clustering

Desteklenmiyor

Destekleniyor

X400 Connector

Yok

Var

Max. işlemci sayısı

4

8

Max. RAM miktarı

4GB

32GB

Fiyat farkı yok mu?

Bu durum hizmete göre değişir. Bu iki sürümün fiyatlandırılması da sunmuş oldukları hizmete göredir. Exchange Server 2003 Amerika Birleşik Devletlerinde, Standart sürüm 699$ + kullanıcı başına 69 $, Enterprise sürüm ise 3999$ + kullanıcı başına 69 $ olarak ücretlendirilmektedir. Türkiye’de ise kurumların bünyesinde bir sistem mühendisi bulunuyorsa aynı ücretle alınabilmektedir. Bünyesinde sistem mühendisi bulundurmayan kurumlarda ise satıcılar mühendislik hizmetlerini de faturaya yansıtmaktadır.

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN