Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows 7'de MBR Onarmak 7060770607 okunma

05.11.2018

Windows

EGuven

Eğer Windows 7 kurulu bir bilgisayarınıza ikinci işletim sistemi olarak Linux kurup ve daha sonra kaldırdıysanız Windows 7'nin düzgün bir şekilde açılması için MBR kaydınızı onarmanız gerekmektedir. Aksik taktirde "Grup loading, please wait... Error 17" şeklinde hata alabilirsiniz. Bu hatanın sebebi Linux dağıtımları açılış yöneticisi olarak GRUB kullanmaktadır ve Linux'u bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra MBR'sinde ön tanımlı olarak GRUB kalmaktadır. MBR'yi onararak Windows 7'nin düzgün bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Windows 7 kurulum  DVD'si üzerinden başlatın.

Dil seneçeklerini yapıyoruz ve Ileri tuşuna basıyoruz.

Bilgisayarınızı onarın'ı seçiyoruz. (Eğer Ingilizce seçtiysek: Repair your computer)

Sistemimizde kurulu olan Windows 7 diskini seçiyoruz ve Ileri tuşuna basıyoruz.

Buraya kadar herhangi bir sorun ile karşılaşmadıysak karşımıza Sistem Kurtarma Seçenekleri ekranı gelecektir. Kurtarma aracı olarak Komut Istemi'ni seçiyoruz.

 

Komut satırında Bootsect aracını kullanacağız. Bilgisayarımız açılmadığı için herhangi bir sorun olmaması açısından optik sürücümüze atanan harfi tam olarak bilmemiz gerekiyor. Bunu diskpart aracını kullanarak öğreneceğiz. Komut satırına alttaki kodları sırası ile girin ve her komuttan sonra Enter'a basın;

  • diskpart
  • select disk 0 (Rakamla sıfır)
  • list volume

Optik sürücümüze atanan harfin F olduğunu öğrendik. Komut istemcisine exit yazarak diskpart aracından çıkabiliriz.

Komut istemcimiz varsayılan durumuna döndüğünde F: (Optik sürücümüze atanan harf.) yazıp Enter'a basıyoruz. Ardından sırasıyla:

  • cd boot
  • dir

yazıp Enter'a basıyoruz.

Son olarak bootsect /nt60 SYS /mbr komutunu yazıyoruz ve Enter'a basıyoruz. Bütün işlemleri başarılı bir şekilde yaptığımız taktirde aşağıdaki resimde yer alan yazı ile karşılaşacaksınız. Eğer başarılı olmazsa yazının sonundaki notu okuyun.

Exit yazıp komut istemcisinden çıkıyoruz. Açılan Sistem Kurtarma Seçenekleri pencerisinde Yeniden Başlat tuşuna basıyoruz.

Ertan GÜVENBİR YORUM YAZIN