Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Exchange Server 2010 Prerequisites 31943194 okunma

05.11.2018

Exchange Server

Rserit

Exchange Server 2010 hem Windows Server 2008 x64 SP2'ye hem de Windows Server 2008 x64 R2'ye stantard ve enterprise olarak kurulabiliyor. Bu makalemizde öngereksinimlerini karşılayacak komutları vereceğim. Server 2008 R2 üzerinde denenebilir.

Hub Transport veya Mailbox server rollerinin gereksinimi için aranan Microsoft Filter Pack'i buradan indirebilirsiniz: http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=137042

Filter Pack'i kurduktan sonra Windows PowerShell ekranını yönetici olarak açın. Şimdi birkaç komutla öngereksinimleri karşılayacağız.
Ilk olarak PowerShell'e Server Manager'ı import etmemiz gerek. Bütün featureler (özellikler) bir komutla ekleyebiliriz.


Import-Module ServerManager

Şimdi featureları add yapacağız. Ama hangi yöntemle? Exchange Server kurulumundaki Client Access, Hub Transport ve Mailbox server rollerinin (yani şart olan rollerin) özelliklerini aşağıdaki PowerShell komutuyla ekleyebiliriz.
 
Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,RSAT-Web-Server,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart

Şunu not etmeliyim ki bu sunucu rollerinin gereksinimleri farklı gruplar halindedir. Yani bu gönderide Typical kurulum için gereksinimleri karşılaşttım ancak çok farklı kombinasyonlar da var. Bu listenin tamamını buradan edilebilirsiniz.

Pat Richard'ın farklı sunucu rolleri için gereksinimlerin otomatik yüklenmesi için geliştirdiği scripte gözatabilirsiniz. Sunucu rolleri yüklemek için yeniden başlatmayı gereksinim görecek, bunu sağlayan ise komutun sonundaki -Restart komutudur. Yeniden başlattıktan sonra PowerShell konsolundan şu komutu çalıştırın:

 
Set-Service NetTcpPortSharing -StartupType Automatic
 
Öngereksinimleri yerin getirdikten sonra Exchange Server'ı kurabilirsiniz.

Konuyla alakalı problemlerinizi Exchange Server kategorisine başlık olarak açabilirsiniz.

Kolay gelsin,
Recep.

BİR YORUM YAZIN