Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Entity Framework Model Oluşturma 57445744 okunma

05.11.2018

Programlama

Rserit

Entity Framework, Visual Studio'nun getirmiş olduğu bir veritabanı teknolojisidir. Bu teknolojiyle birlikte veritabanı tablolarından daha hızlı veriler çekilebilir. Normal bir ADO.NET teknolojisinde derleyiciden SQL Server'a istek gider, ardından geri veriler alınırdı. Ortada git-gel işlemi olduğu için büyük verilerde biraz beklenebiliyordu. Entity Framework, SQL Server'daki veritabanı tabloların hepsini Visual Studio'da, kendine ait bir dosyada tutuyor. Burada git-gel diye bir şey yok, zaten tablolar kendisinde olduğu için en az 2 kat daha hızlı getiriyor. Bu farklı bir ADO.NET teknolojisidir. Eğer veritabanında bir değişiklik yapıldıysa, Entity Framework üzerinden de dosya güncellenir ve güncel haliyle kullanılır.

Not: Şu anda Entity Framework'un son sürümü 6'dır.

Entity Framework ile bir model oluşturmak için önce solution dosyamızda sağ tuş yapıp Add bölümünden New Item diyoruz.

Sol bölümdeki kategorilerden Visual C#'ta Data kategorisi altından “ADO.NET Entity Data Model” seçeneğini seçiyoruz. Name bölümünden bir isim girdikten sonra Add diyoruz.

4 farklı seçeneğimiz var.

EF Designer from Database: Entity Framework tasarımını veritabanındaki tablolar şeklinde yansıtır.

Empty EF Designer model: Boş bir model oluşturur.

Empty Code first model: Birincil model boş kod olarak getirir.

Code first from database: Veritabanından birincil kodu getirir.

Veritabanında tablolarımızın hazır olduğunu varsayarsak birinci seçeneği seçelim.

Veritabanına bağlanmak için Connection String ifademizi belirtmemiz gerekiyor. Eğer halihazırda bağlantı cümleniz yoksa “New Connection” diyerek yeni oluşturalım.

Data source olarak SQL Server'ı seçip Continue diyelim.

Karşımıza bağlantı özellikleri penceresi geldi. Bu penceren server adını, server'da oturum açma yöntemini ve hangi veritabanına bağlanmanız gerektiğini seçmelisiniz. Ardından OK deyin.

Bağlantı cümlemiz oluştu. Bunu EF'ye dahil etmemiz gerek. Bunun için “Yes, include...” seçeneğini seçip next diyerek ilerleyelim.

Versiyon seçicimiz geldi. Burada en yenisin kullanmanız avantajınıza olacaktır. EF 6.x'i seçin ve devam deyin.

Tasarımı oluştururken veritabanından oluşturduğumuz bağlantıyla tablolara bağlandı. Dilediğiniz tabloları seçin (önerim hepsini seçin), eğer varsa views ve Stored Procedure de ekleyebilirsiniz, finish diyerek bitirin. Seçeneklerde de görüldüğü gibi, veritabanındaki bir FK sütununu da modele dahil ediyor.

Güvenlik uyarısına aldırmayın, OK deyin ve bitsin bu iş.

Artık siz de bir Entity Framework modeli oluşturdunuz. Çok büyük kolaylıklar sağlayan bu teknolojiyi kullanmamak olmazdı zaten.

Konuyla ilgili problemlerinizi BilişimLife Forumunda Programlama kategorisine başlık olarak bildirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Recep ŞERITBİR YORUM YAZIN