Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

SQL Server'da Veritabanı Yedeklemek ve Geri Yüklemek 31033103 okunma

05.11.2018

SQL Server

Rserit

SQL Server üzerinde çeşitli görevler (tasks) vardır. Bunlardan bir tanesi de veritabanını yedeklemek ve geri yüklemek içindir. Normalde SQL Server'ı durdurup Data klasörü içerisinden veritabanlarını da kopyalıyoruz. Ancak bu yöntem bunu gerektirmeden, veritabanını Backup klasörüne yedekliyor. Bu veritabanını almak yerine, bir kopyasını .BAK olarak kaydediyor.

Bu adımları gerçekleştirmek için önce SQL Server Management Tools üzerinde oturum açıyoruz. Ardından hangi veritabanını yedeklemek istiyorsak onun üzerine gelin.Ardından üzerinde olduğumuz veritabanında sağ tuş yapalım ve Tasks kısmından Back Up'u seçelim.Karşımıza Back Up Database penceresi geldi. Bu penceredeki bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz.

Database: Yedeklenilecek veritabanı.
Recovery model: Seçilen yedekleme modeline göre kurtarma modelini otomatik seçer.
Backup type: Yedekleme türü. Genellikle full işaretlenir, çünkü veritabanının tamamını kapsar.
Copy-only Backup kutucuğu: Yalnızca yedeğin kopyasını kapsar.

Backup Companents: Yedekleme bileşenleridir. Burada isterseniz veritabanı (database) seçili olup, içerisindeki her şeyi yedekleyebilir; isterseniz de dosya ve dosya gruplarını (files and filegroup) yedekleyebilirsiniz.

Name: Yedeğimizin ismi.
Description: Yedeğimizin açıklaması.
Back will be expire: SQL Server çalıştığı sürece yedeği başka gün otomatik olarak da yükletebilirsiniz.

After 0 days demesi, 0 gün sonra yani şu anda manasına geliyor. Isterseniz bu kısımda On deyip gün belirtebilirsiniz. Böylelikle belirttiğiniz tarihte otomatik yedekleme yapabilir.

Back up to:
Nereye yedekleyeceğini belirtiyoruz. Isterseniz Add diyerek bir yol belirtebilirsiniz. Varsayılanda kalması önerilir.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Ok diyerek yedeklemeyi başlatalım.Ok dedikten sonra küçük bir işlem gerçekleşti ve bir bilgi mesajı karşımıza çıkıyor.SQL Server'ın kurulu olduğu dizine girdiğimizde Backup klasörü içerisinde yedeğimizi görebiliriz.Yedeği Geriyüklemek

Aynı şekilde yedeğimizi geri yükleyebiliriz. Şöyle ki, veritabanı üzerinde sağ tuş yapıp bu sefer
Restore kısmından Database'i seçeceğiz.Daha önceden yedeklenilen veritabanlarını alt kısımda karşımıza çıkarıyor. Gerekli isimlerle belirtiliyor.Sol kısımda Select a page kısmından Options kısmına gelelim.
Bu kısımda Overwrite the existing  database'in işaretli olmasını öneriyorum. Bu şudur, varolan veritabanının üzerine geri yüklenilen yedeği üzerine yazmasını sağlar.

Bu seçeneği yedeklerken de işaretleyebilirsiniz. Çünkü birden fazla yedeklemelerinizde işinize yarayacaktır.Şimdi ok diyerek geriyüklemeyi başlatalım.
Başarılı olduğunda aşağıdaki gibi bir bilgi mesajı alırsınız.Bu şekilde veritabanlarımızın yedeğini yönetebiliriz. Yedek almak ve geri yüklemek son derece kolay işlemlerdir.

Eğer konuyla ilgili probleminiz olursa BilişimLife Forum içerisinde Veritabanı kategorisine başlık açabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN