Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Router'da Konfigürasyon Doğrulanması 28342834 okunma

05.11.2018

Ağ Sistemleri

Rserit

Router üzerinde doğru yapılandırmaları yapmanız önemlidir. Çünkü yanlış yönlendirmeler ağınızın kopukluğuna neden olabilir. Bu tür doğrulamalar için kontrol işlemleri vardır. Yönlendirmelerinize baktığınızda doğru yolda olup olmadığınızı anlarsınız.

Router'ın privileged exec modunda bütün kontrolleri yapabiliriz. Çünkü bu modda konfigüre edilmiş ayarlar kontrol edilir.
Bazı komutlar bu doğrulamayı sağlayabilir. Birkaç komut işimizi görecektir.

Show protocol komutuyla her bir arayüzün (interface) ağ katman adresini ve arayüzlerin aktif mi (up olması) yoksa pasif mi (down mı) olduğunu görebiliriz.

Test edelim.

Router>enable
Router#show protocol
Bir diğer komutumuz show ip protocol.

Bu komutla yönlendirici üzerinde olan yönlendirmeler hakkında özet bilgiler verir.

Test edelim. Birkaç yönlendirme yapıp ardından bu komutu kullanalım. Daha önceden yaptığım yönlendirmeler aşağıdaki gibiymiş.Bunlarla birlikte debug komutumuz da var.
Debug ip rip ile de bir kontrol yapabiliriz. Bu komut, yönlendirici tarafından gönderilen ve alınan yönlendirme güncellemelerini konsol portuna da aktarır. Yönlendirme işlemlerini izlemeyi kolaylaştırır.
Router'a telnet ile bağlandığınızda güncellemeleri terminal monitor komutuyla izleyebiliriz.Az önce rip protokolünde debug yaptık. Debug işlemini farklı protokollerde de yapabiliyoruz.

Aşağıda kullanım alanlarından bazıları var.Bu ve bunlar gibi birçok komutla kontrol sağlabiliriz. Diğer keşifler size kalmış, kolay gelsin.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN