Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

Windows Server 2008 R2'de Dns Kurulumu ve Zone Oluşturmak 80048004 okunma

02.11.2018

Windows Server

Furkan

Kurulum ve Zone'yi oluşturmadan önce DNS'in üzerinden bir tanım ve bize ne gibi kolaylıklar sağladığına değinmek istiyorum. Dns hiyerarşik bir şekilde dağıtılmış veritabanıdır. Dns ismi çözmek, ismi ip’ye çözümlemek yada ip sorduğumuz zaman ismi çözümleme  işini yapar. Genellikle kullanım amacı isim sorulduğunda ip söylemek için kullanılır. Bilgisayarlar ip üzerinden konuşurken neden DNS gibi bir protokol gerekiyor Çünkü bir web sitesine ulaşmak istediğimiz zaman www.google.com yerine “74.125.39.103” kullanmak istemeyiz.

Şimdi Dns kurulumuna geçelim...

Ilk adım olarak Server Manager’dan Roles’a girip Add Roles’tan DNS Server’ı kuracağız.

Add Roles’a tıkladıktan sonra basit bir program kurulumu gibi ilerlemizi isteyecek taki DNS Server’ı seçene kadar...

 

DNS Server’ı  seçtikten sonra basit program gibi kuracağız ve DNS Server kurulumu bitmiş olacak. Böylece sunucumuz ayrıyetten DNS sunucusu olacak. Server 2003'te DNS kurulumu biraz daha uzundu ancak Server 2008 R2'de bu uzunluğu atıp, varsayılan ayarlarla birlikte tek tıklama kuruluma geçildi. Bu ayrı bir avantajdır.

Bu kurulumdan sonra yeni bir ZONE oluşturacağız.

Administrative Tools (Yönetim Araçları) dan DNS'e giriyoruz. Zone oluşturma (Alan adı oluşturma) aşamasına geçeceğiz...

OZGUL adında DNS sunucumuz bulunuyor. Alt kısımda Forward Lookup Zones kısmına sağ tıklayarak New Zone diyoruz.

 

Bu aşamada karşımıza “Primary, Secondary ve Stub Zone” seçenekleri çıkacaktır. Primary Zone Dns veritabanın yazılıp\okunabilen kopyasıdır, Secondary Zone Dns veritabanın sadece okunabilen kopyası ve Stub Zone ise Dns veritabanın sadece birkaç kaydını içeren kopyadır.

Primary Zone diyerek next diyelim.

Bu aşamada oluşturacağımız Zone ismimizi yani alan adımızı girmemizi istiyor ve sonra ki adımlar basit bir kurulum gibi...Birinci seçenekte oluşturduğumuz zone’nun ilk zone olduğunu gösterir. Ikinci seçenekte ise bir zone olduğunu ve onun üzerine yazılmasını gösterir. Biz ilk seçeneği seçeceğiz çünkü ilk kez zone oluşturuyoruz.
 

Bu aşamada ise güncelleştirmelere izin verip vermemizi istiyor; birinci şıkta güvenli olan güncelleştirmelere izin vermemizi, ikinci şıkta hem güvenli hem güvensiz güncelleştirmelere izin vermemizi ve üçüncü şıkta ise güncelleştirmelere izin vermemizi söylüyor.

Yaptığımız işlemlerin özetini gösteren ve başarılı olduğu bildiren adımdayız. Finish diyerek sonlandıralım. Windows Server 2008 R2 de DNS Server Kurulumu ve New Zone oluşturma işlemi bundan ibarettir.

Diğer Windows Server makaleleriyle görüşmek dileğiyle...

Furkan ÖZGÜLBİR YORUM YAZIN