Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

ARP Protokolü 37443744 okunma

05.11.2018

Ağ Sistemleri

Rserit

Ağda iletişim yalnızca MAC adresi ile gerçekleşir. Bir bilgisayar başka bir bilgisayarın IP adresine sahip; ama MAC adresini bilmiyorsa
ARP (address resulotin protocol) paketi gönderilerek IP adresi MAC adresine çevrilir. ARP mesajı bu durumda ağa broadcast olarak yayılır.

Broadcast olayı şudur, "IP adresi şu şu olan makine bana MAC adresini söylesin". Bu mesajla elde edilen MAC bilgisi ARP cache'inde saklanır. Eğer aynı IP'ye tekrar ulaşmak isterse MAC bu cache'ten alınır. Kayıtlar cache'de 2 dakika içinde tekrar kullanılmazsa silinir. Eğer 2 dakika içerisinde kullanılırsa 10 dakika daha tutulur. Eğer 2 ve 10 dakika sürelerden önce cache bellek dolarsa en eski kayıt silinir. Yenilere yer açılır.

2 ve 10 dakika değerleri de HKEY LOCAL MACHINE \ SYSTEM \CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters adresine eklenecek "ARP cachelife" parametreleri ile değiştirilebilir. Parametrenin REG_DWORD tipinde saniye cinsinden değerler girilir. Örneğin 720 girilirse bu 12 dakika demektir.ARP Cache'e statik kayıt girebiliriz.
Statik kayıtlar şu 3 şeyle silinir:
1. Bilgisayarı kapatıp açarak.
2. ARP -d komutuyla (ARP -d ip_adresi)   // dinamikleri de siler
3. Farklı donanım adresi içeren ARP broadcasti alınırsa

ARP -g ile ARP cache'i görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki gibi.ARP cache'e kayıt girmek için ARP -s ip_adresi mac_adresi komutu kullanılır.
Örnek kullanım: ARP -s 192.168.1.6 00-20-06-09-78-87

ARP olayını aşağıdaki ağ ile bağdaştırarak açıklayayım.
Server'dan PC2'ye bir ARP paketi gönderiyorum. Amacım o istemci ile iletişimde miyim değil miyim diye öğrenmek. Switch üzerindeki MAC tablosunda hiçbir istemcinin MAC kaydı yok. Yani ARP gönderilip, bunu öğrenmem gerek. Server, PC2'ye ARP paketi gönderdiğinde bu ağda broadcast olarak gönderilir. Yani genel bir yayın yapılır. Denilir ki, 192.168.1.5 ip adresinin MAC adresi nedir? ARP paketi bütün istemcilere gönderildiğinde paketi alan istemci ip adresine bakar. Eğer o ip adresi onun değilse ARP paketi sunucuya geri gönderilmez, çöpe gönderilir.

Eğer onun IP adresiyse server'a dönüş yapılır, der ki gönderdiğin IP adresi benim ve MAC adresim bu.Yukarıda görüldüğü gibi PC2 paketi tanıdı, diğerleri tanımadığı için çöpe yollayacaklar.
Bu sayede ağdaki istemciler birbirlerini tanıyabiliyorlar.

Unutulmamalıdır ki ARP bir ağdaki iletişim için en önemli protokoller arasındadır.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN