Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net

CDP (Cisco Discovery Protocol) 30613061 okunma

05.11.2018

Ağ Sistemleri

Rserit

CDP (Cisco Discovery Protocol), Cisco’nun geliştirmiş olduğu bir Data Link katmanı protokolüdür. Amacı, fiziksel olarak birbirine bağlı tüm Cisco cihazlarının birbirlerinden haberdar olasını sağlamak. Bir nevi komşularını tanımasını sağlamak diyebiliriz.

CDP varsayılan olarak Cisco Router’larda açık gelir. IOS 10.3 ya da üzeri kullanan router cihazlarında otomatik olarak açık geliyor. Haliyle otomatik olarak komşu switch’ler ve router’lar hakkından bilgi topluyor.

CDP için privileged modunda show cdp neighbors komutu girilmelidir.

Aşağıdaki şema bizim örneğimiz olsun.RouterX’e tıklayıp fiziksel olarak ona bağlı olan kaç cihaz görüyorsunuz? 2 tane tabi ki. Sol tarafta switch, sağ tarafta router (RouterY).

Bunu show cdp neighbors komutuyla öğrenelim.Device ID: Cihazın ismini gösterir.
Local Interface: Yerel arayüz bağlantısını gösterir. Sizin router’ınıza hangi arayüzle bağlanılmış, onu gösterir.
Holdtme: Bağlı kalma süresidir.
Capability: Cihazın türünü gösterir. Harfle gösterilir ancak bir üst tarafta harfin açıklaması da yazılıdır.
Platform: Cihazın modelidir.
Port ID: Router’ın karşısındaki cihazda hangi porta bağlı olduğunu gösterir.

Bizlere gayet açık bilgiler verdi. Komşularımızı tanımamız için bu kadar bilgi yeterli. Ancak daha fazla detay istiyorum diyorsanız show cdp protocols detail komutunu girmeniz yeterlidir.

Bu komutta ek olarak cihazın IOS versiyonu ve IP adresi bulunur.CDP’nin router’ı yavaşlattığını düşünüyorsanız, isterseniz onu kapatabilirsiniz. Global configuration modunda no cdp run komutunu girmeniz yeterli olacaktır.Bunun yanında, CDP protokolünü arayüz olarak da pasif kılabilirsiniz. Yani interface configuration modundayken bu komutu kullanabilirsiniz. Örneğin fastethernet arayüzünde bakalım.Görüldüğü gibi komutu uyguladık.

CDP çok detaylı bir protokol değil ancak çok iş gören bir protokoldür.

Recep ŞERIT

BİR YORUM YAZIN