Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net
 
Enes
Emekçi
       
 219  
 134

Windows 7'de DNS Değiştirmek

Merhaba arkadaşlar.

Windows XP ve Vista için DNS nasıl değiştirilir göstermiştim. Şimdi sıra Windows 7'ye geldi. Vista ile 7 arasında pek fark yok. Ikisinde de aynı işlemleri yapıyorsunuz lakin biraz bakınalım.

Öncelikle başlata tıklayın ve kontrol paneli deyin. Ardından Ağ ve Internet kısmından ağ durumunu ve görevlerini görüntüle deyin.

Şimdi burada iki yoldan DNS değiştirebiliriz. Birincisi Vista'da da aynı işlemi uyguladığımız bağdaştırıcıları ayarlarını değiştir kısmındandı. Aşağıdaki gibi:

Buradan yerel ağ bağlantısına sağ tuş tıklayarak özellikler deyip, yine Vista'da olduğu gibi IPv4'ü seçip özellikler demek (aşağıda resimi bulunur).

Ancak ikincisinde, yerel ağ bağlantısına tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan pencerede özellikler diyoruz ve yine yerel ağ bağlantısı özellikleri çıkmış oluyor ve IPv4'e tıklıyoruz.

Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan şıkkını işaretleyin, DNS adreslerini yazıp tamam deyin.

Bu ikisi arasındaki fark, birincisinde bütün bağdaştırıcıları görüyoruz ve üzerinde oynama yapabiliyoruz, ikincisinde ise yalnızca internete çıkış yaptığımız bağdaştırıcıya ayar yapabiliyoruz. Kısa yoldan diyorsanız internete çıkış yaptığımız ikinci yol daha kısa.

Örnek DNS adresleri:

208.67.222.222
208.67.220.220

8.8.8.8
8.8.4.4

Kolay gelsin.

Enes FIDAN

Emekci.