Ne arayalım?

ARAMIZA KATILIN

BİZE ULAŞIN

Adres:

E-posta:

host/bin/bilisimlife.dll

iletisim@bilisimlife.net
 
Rserit
Developer
       
 904  
 238

Internet Explorer anasayfasını değiştirememe sorunu ve çözümü

Merhabalar.
Gün geliyor ki Windows sistemli bilgisayarımız virüssüz kalmıyor. Bir bakmışız reklam virüsü (malware) bulaşmış. Internet Explorer'u açtığımızda farklı adres yazılıdır ve bizim hiç istemediğimiz yerlerdir. Gelin ve görelim ki ana sayfayı da değiştiremeyiz çünkü devre dışı. Bunu devre dışı bırakan virüsün kendisidir. Amacı her gün web adresini tıklatmaktan ibaret.Peki ben Internet Explorer ana sayfamı nasıl değiştirebilirim? Bunun iki yöntemi bulunuyor. Bunları açıklayalım.

Birinci Yöntem

Birinci yöntem, kayıt defterine girmekten ileri gelir. Başlat>Çalıştır (veya Başlat>Regedit) kısmına girin ve regedit yazın.Buradan HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain yolunu takip edin. Ilk önce burayı düzeltmemiz gerekiyor. Sağ tarafta olan Start Page'de olan adrese çift tıklayın ve hangi web adresini başlangıç sayfasını yapmak istiyorsanız onu yazın.HKEY_CURRENT_USER kısmından sonra bir de HKEY_LOCAL_MACHINE kısmına girip aynı işlemi yapacağız. HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftInternet ExplorerMain yolunu takip edin. Sağ tarafta olan Start Page kısmına dilediğinizi yazın. Dilerseniz Search Page gibi kısımları da değiştirebilirsiniz.Adresleri değiştirdikten sonra Internet Explorer'ı açıp, ana sayfamızın değiştirdiğimizi görebiliriz.

http://bilisimlife.net/upload/resim/ieanasayfa5.jpg

"Peki ama değiştirme yeri hala pasif. Değiştirmek istediğimde her zaman kayıt defterine girmek istemiyorum. Orayı nasıl aktif edebilirim?" diyorsanız, ikinci yöntem sizin için en uygunu olur.

Ikinci Yöntem

Grup ilkesi ayarlarıyla da oynuyor bu virüs. Çünkü bilgisayardaki kullanıcının bütün izinleri buradadır. Bir örnek ile Internet Explorer ana sayfasını değiştiremesin gibi. Bunun için orası pasif. Bunu düzeltmek için şunları yapmalıyız.

Öncelikle Başlat'a tıklayıp, çalıştır deyip (Windows Vista/7 versiyonlarda başlat'a tıklayıp gpedit.msc yazın) gpedit.msc yazın. Gpedit.msc grup ilkesi ayarlarını açacaktır.
Buradan Kullanıcı Yapılandırması kısmına gelin, Yönetim Şablonları>Windows Bileşenleri>Internet Explorer yolunu takip edin.
Burada "Giriş sayfası ayarları değişimini devreden çıkar" yazısına çift tıklayın.
Karşımıza çıkan pencereden "Devre dışı" kısmına tıklayıp, tamam diyoruz.Işlemler bu kadardır. Internet Explorer'ı açıp, seçeneklere girelim...Görüldüğü gibi aktif durumda.

Size tavsiyem ikinci yöntemdir, daha basit bir şekilde girebiliyoruz. Kayıt defteri kısmında bir hata yaptığımızda uygulamalarımız doğru çalışmayabilir, bu yüzden ikinci yöntem demekteyim.
Kolay gelsin.

Recep ŞERIT

Developer.


 
Onur
Öğrenci
       
 79  
 160

Bu V9 sitesi için geçerli olmuyordu. Onun farklı bir yöntemi vardı ama forumda bakındım, onun için de yazılmış

Open Source olmamış yazılımdan pek hayır görülmez.

 
Enes
Emekçi
       
 219  
 134

V9.com için: http://bilisimlife.net/KonuOku/851-V9com-anasayfasini-degistirememe-sorunu-ve-cozumu.html

Emekci.